Waniliowy jagielnik z morelami

Wiele osób na myśl o kaszy jaglanej od razu chudnie pięć kilo. Jaglanka zazwyczaj kojarzy się z super zdrowym odżywaniem i dietą. Oczywiście, kasza jaglana jest super zdrowa i genialna w każdej diecie, ale można z niej zrobić dosłownie wszystko, i to niekoniecznie w fit opcji.

Mój dzisiejszy jagielniczek jest całkiem fit, ale uwierzcie, robiłam z niej takie rzeczy, że ho ho. Niezdrowe, z cukrem i glutenem! ❤ Ale o tym w następnych postach.

Dziś musicie się zadowolić waniliowym jagielnikiem z morelami, bo właśnie z tej jałowej jaglanki można zrobić pyszne ciacho! Odpalajcie piekarnik lub zajrzyjcie do pozostałych postów z jaglanymi przepisami, o tu.





Składniki
na małą formę 20 cm

masa

1 szklanka suchej kaszy jaglanej
250 ml mleka kokosowego
1/2 laski wanilii
sok z 1/2 cytryny
5 łyżek ksylitolu lub innego słodu
1 łyżka oleju kokosowego
10-12 sztuk moreli

spód

1/2 szklanki mąki kokosowej
2 łyżki oleju kokosowego
3-4 łyżki wody
1 łyżka ksylitolu lub innego słodu
1 łyżka kakao



Do dzieła!

Kaszę jaglaną opłukujemy pod gorącą wodą, aby pozbyć się gorzkiego smaku. Opłukaną kaszę przerzucamy do garnka, zalewamy 2 szklankami wody lub mleka roślinnego, dodajemy również łyżkę oleju kokosowego oraz wyskrobane ziarenka z laski wanilii. Laskę wanilii można gotować z kaszą, ale ja je wykorzystuję do aromatyzowania ksylitolu. Do słoika z ksylitolem wrzucam zużytą wanilię i potrząsam opakowaniem. Może tam leżeć dobre kilka miesięcy.

Kaszę gotujemy pod przykryciem na małym ogniu, aż całkowicie wchłonie wodę. 

Składniki na spód mieszamy ze sobą - najpierw suche, a następnie dodajemy mokre. Powinna powstać dosyć plastyczna (lekko sypka) masa, którą wykładamy spód blaszki. Jeśli masa bardzo się sypie - dodajemy więcej wody.
Blaszkę należy oczywiście uprzednio wyłożyć papierem do pieczenia lub nasmarować olejem.

Do ugotowanej kaszy dodajemy sok z cytryny, mleko kokosowe oraz ksylitol i miksujemy na gładką masę. Masę przelewamy na spód. Na wierzch ciasta nakładamy połówki moreli. Kilka moreli ułożyłam również na spodzie ciasta, można też je wkroić do masy, polecam - im więcej tym lepiej!

Jagielnik pieczemy przez 45-60 minut w 180 stopniach (w zależności od tego jak bardzo chcecie spiec morele), mój był pieczony około 45-ciu minut. Jagielnik po upieczeniu "rusza" się i jest to całkowicie normalne. Musi odstać swoje, najlepiej w lodówce.





Komentarze

  1. "Wiele osób na myśl o kaszy jaglanej od razu chudnie pięć kilo" - genialne ! :) A moja miłość do kaszy jaglanej jest tak wielka, że zaraz zniknę z powierzchni ziemi :) Uwielbiam ją w jaglance, ciastach i wszystkim innym :) A ten sernik wygląda super i te morele... Mniam :) pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam serniki na bazie jaglanej! Takiej wersji jeszcze nie jadłam :)
    https://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. ostatnio mam fazę a różnego rodzaju placki a Twój jagielnik tak mnie urzekł, że będzie następny w kolejce- muszę tylko kupić morele:)
    ps pierwsze zdanie mnie powaliło
    :):)

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy można zastąpić mąkę kokosową jakąś inną (jeśli tak, to jaka najlepiej się sprawdzi)?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z każdą wyjdzie, możesz też użyć np. zmielonych płatków owsianych :)

      Usuń
  5. jaka powinna być średnica blaszki?:)

    OdpowiedzUsuń
  6. Mleko kokosowe to napój kokosowy czy gęste mleczko z puszki?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Prawa autorskie

Zdjęcia publikowane na blogu weganka.com są moją własnością intelektualną i zabraniam ich rozpowszechniania oraz modyfikowania bez mojej wiedzy i zgody.
Copyright © Kuchnia wegAnki