Drożdżowa gwiazda z masą makową

Gwiazdy makowe kojarzą się bardziej z grudniowymi świętami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zajadać się nimi w kwietniu. Nikt nie przejmuje się teraz takimi błahostkami, choć wyzwaniem może być zdobycie drożdży. 

Polecam od razu upiec 2 gwiazdy makowe, bo znikają bardzo szybko. Podane proporcje są na 1 gwiazdę. 

Oczywiście można użyć gotowej masy makowej (1 puszka o wielkości 900 g powinna wystarczyć na 2 gwiazdy), ale domowa jest o niebo lepsza. Nie ma w niej nic trudnego, nie trzeba jej nawet gotować, a mak można kupić już zmielony - co zawsze robię.

Przepis na masę makową dodawałam również w przepisie na pyszną, owsianą tartę z makiem, zajrzyj TUTAJ.

I nie zrażajcie się jak nie wyjdą wizualnie idealne - moje też nie są :)





Składniki
na 1 gwiazdę makową

ciasto

500 g mąki pszennej + do podsypania
35 g świeżych drożdży
1/2 szklanki (100 g) cukru pudru lub zwykłego
3/4 szklanki (200 ml) mleka sojowego (lub innego roślinnego - nie z puszki)
1 łyżka oleju

masa makowa

300 g suchego, mielonego maku
2 i 1/2 szklanki gorącego mleka roślinnego
1/2 szklanki rodzynek lub daktyli
1/2 szklanki suszonych śliwek
2 garście suszonej żurawiny
2 garście świeżej żurawiny (opcjonalnie)
1/2 szklanki cukru pudru lub innego słodzidła
sok z 1 pomarańczy, starta skórka z 1 pomarańczy
2 łyżeczki cynamonu
1/2 łyżeczki kardamonu
1/4 łyżeczki zmielonych goździków

lukier

1/2 szklanki cukru pudru
1 łyżeczka soku z cytryny
ok. 1 łyżka gorącej wody



Do dzieła!

W dużej misce rozkruszamy drożdże, dodajemy 1 łyżkę cukru, 2 łyżki mąki i 1/4 ciepłego mleka roślinnego. Mieszamy, przykrywamy ściereczką/ talerzem i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 minut.

Po tym czasie dodajemy resztę mąki, cukru oraz olej. Stopniowo dolewamy mleko. Ciasto mieszamy, a następnie wyrabiamy przez około 10 minut. Ma być gładkie, miękkie i plastyczne. 

Wyronione ciasto wkładamy do oprószonej mąką miski, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 godzinę.

W tym czasie robimy masę makową. 
W dużej misce umieszczamy zmielony mak, rodzynki, pokrojone śliwki, suszoną żurawinę i cukier, a następnie zalewamy całość gorącym mlekiem. Mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 20 min.


Po tym czasie dodajemy sok i skórkę z pomarańczy, wszystkie przyprawy i świeżą żurawinę, mieszamy. Można dodać również posiekane orzechy. Nie podjadamy ;)


Teraz zabieramy się za wałkowanie ciasta. Ciasto jeszcze lekko ugniatamy i dzielimy na 4 równe części. Pierwszą część wałkujemy na kształt koła (grubość ok. 0.5 cm, średnica 22-25 cm).

Okrąg przekładamy na blaszkę pokrytą papierem do pieczenia. Na pierwszy placek nakładamy warstwę masy makowej (ok. 1/3 z całości - będą 3 warstwy masy). 

Czynność powtarzamy, nakładamy rozwałkowane ciasto, masę, kolejne ciasto, masę i kończymy ciastem. Na środku naszego ciasta odbijamy szklankę. Ciasto dzielimy nożem na 16 kawałków, nie przecinamy obszaru z odbitą szklanką. I teraz łapiemy za 2 kawałki, które są obok siebie, jeden przekręcamy dwa razy w lewo, drugi w prawo i łączymy je ze sobą na końcach. 
Zobacz na filmie jak to zrobić, ja polecam jeszcze połączyć końce.
Wszystkie kawałki przekręcamy i zawijamy parami. 

Gwiazdę zostawiamy jeszcze do wyrośnięcia na 15-20 minut, po czym pieczemy przez około 30 minut w 170 stopniach C. Warto sprawdzać od czasu do czasu spód czy się nie przypala.

Wszystkie składniki na lukier mieszamy ze sobą i polewamy przestudzoną gwiazdę. 


Komentarze

  1. Wyszła pyszna, widziałam wcześniej takie gwiazdy i sądziłam, że to bardzo trudne. Uwielbiam makowce, ten będzie często u mnie gościł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wychodzi pyszna. Również myślałam, że to trudna sztuka. Dziękuję za inspirację i zachętę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ponieważ u mnie w tym roku spore świąteczne opóźnienie, bo dopiero jutro goście się zjeżdżają, a jedna z moich córek jest veganką, to dopiero dzisiaj piekę i właśnie wylądowała w piekarniku, zobaczymy czy się uda �� trzymajcie kciuki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Prawa autorskie

Zdjęcia publikowane na blogu weganka.com są moją własnością intelektualną i zabraniam ich rozpowszechniania oraz modyfikowania bez mojej wiedzy i zgody.
Copyright © Kuchnia wegAnki